Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Łaszczowie

Bezpośredni kontakt z przedstawicielami innych kręgów kulturowych stanowi najlepszą lekcję geografii i historii. W myśl tego Stowarzyszenie „Czajnia” we współpracy z Agencją Rozwoju Strategicznego Miasta Gori oraz organizacją BeTwin Cities działającą na Ukrainie, zorganizowało wymianę młodzieżową, w której udział wzięli uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Łaszczowie. Wyjazdy zorganizowano dzięki wsparciu Ministerstwa Edukacji Narodowej w ramach projektu „Aktywna młodzież” finansowanego ze źródeł programu ministerialnego „Międzynarodowa wymiana młodzieży” oraz środków pozostających w dyspozycji Dyrektora Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Polsko-Ukraińska Wymiana Młodzieży 2019 z projektu „Ponad Granicami – Polsko – Ukraińska wymiana młodzieży”.

W dniach 30.09-07.10.2019r grupa uczniów naszego Liceum i szkół Tomaszowskich miała okazję zwiedzić Gruzję. Wyjazd miał na celu nawiązanie relacji z mieszkańcami miasta Gori i śmiało można powiedzieć, że cel ten został zrealizowany. Młodzież miała okazję do integracji z uczniami szkół gruzińskich i ćwiczenia komunikacji w języku angielskim. Program wymiany pozwolił dotknąć zwyczajów kulturalnych, jak również rozwinąć i poszerzyć wiedzę z zakresu tworzenia materiałów w mediach społecznościowych. Odwiedzili miejsca historyczne, sięgające czasów przed naszą erą, jak Uplistsikhe oraz te z początków istnienia cywilizacji chrześcijańskiej, jak Mtskheta. Młodzież miała okazję zobaczyć stolicę kraju, oraz spotkać się z władzami miasta Gori.

img 9507 1

 

Od 18 do 26 października gościliśmy reprezentacje młodzieży z Gruzji i Ukrainy. W ramach wizyty młodzież miała okazję odwiedzić zarówno miejsca historycznie istotne, ośrodki kultury, jak również poznać piękno natury naszego kraju. Kulminacyjnym punktem integracji były spotkania w Gorajcu i Łaszczowie, gdzie spotkały się wszystkie trzy grupy. Zorganizowany na terenie Folkowiska koncert i prelekcje były świetną okazją do dotknięcia ducha polskiego folkloru. Bardzo ważnym było spotkanie integracyjne zorganizowane w Łaszczowie. Młodzież została poczęstowana potrawami kuchni regionalnej przygotowanymi przez Koło Gospodyń Wiejskich w Hopkiem. Była wizyta na strzelnicy oraz pokazy chemiczne. Nie zabrakło elementu rozrywkowego i wspólnego śpiewania.

Następnego dnia nastąpiło pożegnanie i rozdzielenie grup. Podczas pobytu w Polsce młodzież Gruzińska miała okazję zwiedzić Kraków, Oświęcim, Gorajec, Susiec, Tomaszów Lubelski, Zamość oraz Warszawę. Grupa Ukraińska zaczęła w Przemyślu i miała okazję zobaczyć m.in. Bieszczady, Zamość, Gorajec, Susiec, Chełm. Obie grupy uczestniczyły w warsztatach tanecznych i kulinarnych oraz koncercie w Państwowej Szkole Muzycznej w Tomaszowie Lubelskim.

Wiele emocji i wspomnień pozostało jeszcze w uczestnikach tych międzykulturowych spotkań. Wymiana pokazała, że jest ogromna potrzeba integracji międzykulturowej. Takie wyjazdy i spotkania weryfikują i mobilizują do nauki języków obcych. Są wyśmienitą okazją do wykorzystywania wiedzy w praktyce. Ale przede wszystkim pomagają wyzbywać się blokad emocjonalnych i budują poczucie własnej wartości. Często młodzież potrzebuje przygody, wyzwania, przekraczania granic, nie tylko fizycznych, ale nade wszystko tych związanych

Oto co wspominają sami uczniowie, biorący udział w wycieczce:

Szymon, 18: Najbardziej podobała mi się panującą tam atmosfera. Każdy był przyjaźnie nastawiony. Taka integracja to świetna zabawa, oderwanie się od życia codziennego i nawiązywanie nowych kontaktów. Wspólne pokonywanie przeszkód, poznawanie różnic kulturowych, nauka tańców oraz zwiedzanie to tylko niewiele z dostępnych opcji.

„Świat jest książką i ci, którzy nie podróżują czytają tylko jedną stronę”. Warto pomagać młodym ludziom otwierać nowe rozdziały. Trud organizacji w pełni wynagradzają pozytywne opinie uczestników. Cieszy również, że wszyscy bezpiecznie wrócili do domów i obyło się bez żadnych nieprzyjemnych wypadków i zdarzeń. Ufamy, że była to dobra inwestycja w przyszłość podobnych inicjatyw, a przede wszystkim w przyszłość i rozwój młodych ludzi, bo taką misją chcemy się kierować.